DAN SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991. GODINE

Autor: Vjeran Kokor, 11. 11. 2011.

Učenici prvih razreda Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci sa svojim razrednicima, pedagoginjom, knjižničarkom i ostalim djelatnicima škole 4. studenoga 2011.god. posjetili su grad Vukovar i obišli mjesta tragičnih događanja iz 1991. godine.

Po dolasku u Vukovar posjetili smo muzejski prostor vukovarske bolnice - Mjesto sjećanja-vukovarska bolnica 1991. Na ulazu smo zatekli crveni križ izrešetan oružjem svake vrste koji svjedoči kako za agresora Ženevska konvencija nije imala nikakvo značenje. Potom smo obišli podrumske prostorije bolnice koje su sačuvane u uvjetima kakvi su bile u vrijeme opsade grada. U bolnici su zbrinjavani ranjenici u njoj se  liječilo, rađalo i umiralo. Prolazili smo u tišini gledajući potresne prizore i nastojeći upamtiti riječi svoga vodiča.

Nakon obilaska Muzeja u bolnici zaputili smo se prema Vojarni 204. brgade hrvatske vojske kako bismo posjetili Memorijalni centar Domovinskog rata. Razgledali smo izložbu vojne oprema kojom su raspolagali hrvatski branitelji u Domovinskom ratu.

Nakon posjeta Vojarni, zaputili smo se prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskoga rata. U neposrednoj blizini središnjeg spomenika - Zračnog križa - razrednici su u ime svojih razrednih odjela i pedagoginja u ime Škole zapalili svijeće i tako  odali počast žrtvama Domovinskog rata. Nakon što smo čuli potresne podatke o masovnoj grobnici krenuli smo prema Ovčari noseći u sebi sliku brojnih bijelih križeva od kojih svaki simbolizira jednu žrtvu ekshumiranu na tom mjestu.

U Spomen domu Ovčara  mnoštvo čahura od metaka zabetoniranih u pod hangara podsjeća na egzekuciju koja je izvršena nad nemoćnim žrtvama. Na zidovima su slike ranjenika pogubljenih na Ovčari. Posebno nas je potresla spirala smrti u središtu hangara sa imenima žrtava ispisanih crvenom bojom krvi koja se spuštaju prema dnu, nestaju, te se ponovno izvire. Na dnu spirale gori svijeća za duše poginulih, a na krovu u krugovima svijetli 265 žaruljica u spomen svim žrtvama koje su odvedene i ubijene  na Ovčari.

Na mjestu Masovne grobnice na Ovčari na kojem je posađeno 200 čempresa, a koji simboliziraju žrtve ekshumirane na tom području paljenjem svijeće odali smo im počast.

Prepuni dojmova krenuli smo prema svojim domovima.

Ružica Vincetić, prof.

Priloženi dokumenti: