Autor: Ivona Turda, 17. 2. 2023.

Demanti Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci vezano uz neistinite informacije napisane u jučerašnjoj objavi na Facebook stranci: Prijatelji životinja, navodimo u cijelosti:

Poštovani,

budući da ste na svojoj službenoj Facebook stranici objavili tekst pod nazivom "Sramotno: uklonjeno dugogodišnje gnijezdo s vinkovačke Eko škole!" a u kojem su iznesene netočne informacije, molimo Vas da u skladu s pozitivnim zakonskim propisima i uobičajenom praksom objavite sljedeći demanti.

Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci već dugi niz godina susreće se s ovim pitanjem. Naime, na dimnjaku Škole, postavljena je umjetna platforma za gnijezdo rode. Svake godine, povratkom, roda gradi novo gnijezdo na samom dimnjaku a ne na platformi, koju smo izgradili i postavili vlastitim sredstvima.

Dolaskom hladnijih dana, kada je potrebno upaliti grijanje u školi, dimnjak bude potpuno zatvoren te je neophodno pomaknuti dio gnijezda sa samog otvora dimnjaka na način da se pomakne na platformu. Navedenim radnjama ne narušava se stanište rode, i u vrijeme boravka rode u gnijezdu odnosimo se prema njima s pažnjom dobrog domaćina i nikada gnijezdo nije dirano dok su rode i mladi u njemu. Gnijezdo je pomaknuto na platformu samo kada su rode napustile isto. Dimnjak je visok 14 m ukupno i zbog same visine otežano je učvrstiti dodatnu prepreku na njega, a s obzirom da je i sam vrh dimnjaka oštećen, te zbog statike i visine postoji bojazan od daljnjih neželjenih posljedica, jer se neposredno ispod nalazi učionica u kojoj borave učenici i djelatnici.

Školu trenutno pohađa 338 učenika, te je zaposleno 85 djelatnika. Naletima vjetra, dijelovi gnijezda se također urušavaju i padaju na krov učionica i zbog težine predstavljaju opasnost za sigurnost učenika i djelatnika škole.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja upoznato je sa situacijom i zajednički pokušavamo naći rješenje za navedenu situaciju i za naredno razdoblje.

Isto tako s navedenom situacijom upoznata je i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Vukovarsko - srijemske županije.

Vjerujemo da je i Vama, kao udruzi koja više od 20 godina djeluje s ciljem promoviranja zaštite i prava životinja, kao etički, ekološki i zdravstveno prihvatljivog životnog stila jednako važno kao i nama - koji smo odgojno-obrazovna ustanova i to smo, kako ste i sami primijetili, još i "Eko škola" - da građani budu točno informirani, da informacije koje izlaze službeno u javnost budu temeljene na činjenicama i provjerene prije njihove objave. Svaki drugi način neprimjeren je i neozbiljan i u našem i Vašem radu.

Srdačan pozdrav!

Ispriku navedenog portala navodimo u cijelosti:

hvala Vam na poslanim informacijama, objavili smo Vaš demanti na našoj Facebook stranici: https://www.facebook.com/prijateljizivotinjahr/photos/a.145420375509818/6159286810789781

Ispričavamo se što nismo odmah Vas kontaktirali i provjerili tvrdnje, ubuduće u našem radu svakako hoćemo.

Nadamo se da ćete s Ministarstvom čim prije naći neko rješenje za situaciju koja će biti povoljna za sve uključene.

S poštovanjem.