Intervjui s natjecateljima, mentorima i predsjednicom Prosudbenog povjerenstva izlučnog međužupanijskog natjecanje u disciplini Agro – WorldSkills Croatia

Autor: Ivona Turda, 9. 3. 2023.

Naša je škola 9. ožujka 2023. bila domaćin Izlučnog natjecanja učenika strukovnih škola u disciplini „Agro“. Okupili su se ovdje predstavnici škola od Iloka i Županje pa sve do Čakovca i Slatine – njih desetero koji su pokazali najbolje znanje na svojim školskim natjecanjima.

Kako bismo usavršile svoje novinarske kompetencije, naše su nam profesorice Ivana Saplaić i Gordana Savić, dale zadatak medijski popratiti cjelokupno natjecanje.

Klikom na više pročitajte sve intervjue.

Prije početka natjecanja razgovarale smo s nekoliko natjecatelja i njihovim mentorima. Zanimalo nas je koliko su se pripremali, što očekuju od sebe i natjecanja, misle li da će se im zahtjevniji biti  teorijski ili praktični  dio ispita.

Antonio Marković, Srednja škola Ilok: „Pripremao sam se oko mjesec dana. Imam iskustva u natjecanjima, odlazio sam na njih još u osnovnoj školi, ali ovo mi je prvo iskustvo na natjecanju ovakvog tipa i razine. Mislim da će mi praktični dio biti zahtjevniji. I, naravno, dat ću sve od sebe.“

Fabijan Marković, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod: „Pripremao sam se oko mjesec i pol dana jer mi je ovo prvi put da idem na natjecanje. Više me brine teorijski nego praktični dio. Trudit ću se pokazati što bolje znanje.“

Što o natjecanju i pripremama ima za reći, pitale smo i predstavnika škole – domaćina Davida Fritza.  „Pripremao sam se oko mjesec dana. Meni je ovo prvi put da idem na natjecanje i mislim da će mi teži biti praktični dio. Branit ću boje naše škole najbolje što znam.“

Osim što se svi nadaju biti onaj najbolji, očekuju i neka nova poznanstva, iskustva, nove vještine i znanja.

Svi mentori (Mirjana Sinković, Srednja škola Ilok, Ivana Petrošanec Pišl, Srednja škola Matije Antuna Reljkovića Slavonski Brod, Vesna Vuković, Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci) imaju dugogodišnje iskustvo mentoriranja i pripremanja učenika za natjecanja i slažu se da priprema za njega traje četiri godine. Dosadašnja iskustva, bez obzira gdje se natjecanje održavalo, su im bila lijepa i pozitivna, a tome se nadaju i sada.

Nakon četiri napeta sata saznali smo i pobjednicu natjecanja. Zamolile smo je da prokomentira natjecanje.

Valerija Arlović, Obrtničko – industrijska škola Županja: „Natjecanje doista nije bilo teško, pitanja su bila dosta jednostavna. Naravno bilo je i onih koja su bila komplicirana, ali sve u svemu dobro je prošlo. Zadovoljna sam i sretna jer se nisam nadala ovakvom rezultatu.“

Na natjecanje se osvrnula i njena mentorica Jasenka Nikolić:Mislim da je natjecanje proteklo u fer i korektnom ozračju, da su u pravilu djeca zadovoljna, a rezultati su takvi kakvi jesu, netko je bio sretniji, netko malo manje. Bit će bolje nagodinu.“

Na kraju uspjele smo uhvatiti i porazgovarati s predsjednicom Prosudbenog povjerenstva, ravnateljicom Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci -  Ružicom Zucić. Ona je naglasila da nitko ne bi trebao biti nezadovoljan jer su svi ovi učenici, već samim dolaskom ovamo, pobjednici. Zahvalila je na trudu svima koji su sudjelovali u organizaciji natjecanja jer je bilo zaista lijepo, odrađeno bez ikakvih problema i žalbi. Također, istaknula je da vjeruje kako ova događanja potiču mlade ljude da se bave poljoprivredom i ostanu u Slavoniji. Kasno popodne bilo je vrijeme da se natjecanje privede kraju. Završilo je podjelom priznanja/potvrda svim sudionicima.

Vjerujemo da su svi sudionici, osim novih znanja i iskustava, sa sobom ponijeli i lijepe uspomene na boravak u našoj školi i našem gradu.

Nikolina Mijić, 4. a

Lana Mlinarić, 3. j