Izvješće o sudjelovanju učenika Agro STEM grupe na 13. Proljetnoj školi fizike.

Autor: Ivona Turda, 17. 5. 2023.

13. svibnja 2023. učenici  AgroSTEM grupe su pod vodstvom profesorice A. Karaban, prof. savjetnik  sudjelovali u 13. Proljetnoj školi  fizike u Muzeju vučedolske kulture u Vukovaru.

Klikom na "više" pročitajte opširnije.

U Muzeju vučedolske kulture u Vukovaru održana je 13. Proljetna škola fizike na kojoj su sudjelovali učenici osnovnih i srednjih škola s područja Vukovarsko-srijemske županije. Zanimljivo predavanje pod nazivom „O vremenu, klimi i još koječemu“  održao je  dipl. ing. fizike, svima znan kao meteorolog i urednik na HRT-u, Zoran Vakula.

Nakon odslušanoga predavanja dio učenika održao je zanimljive demonstracijske pokuse.  Uspješna suradnja učenika Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci Agro STEM grupe: Klare Mijatović, Roka Posarića, Valentine Debelić, Dejane Galijaš, Eve Bunčić, Antonele Orgony, Katarine Kuraja i učenika Tehničke škole Ruđera Boškovića: Ante Pejića, Kristijana Prgića, Marija Turkalja, Tare Juroš i  Matee Ležaić, pod vodstvom nastavnika A. Karaban, D. Markića i M. Stojanović rezultirala je izradom meteoroloških instrumenata u kućnoj radinosti: termometra, psihrometra i barometra te 3D isprintanoga anemometra, posterima te  e-knjigom  Mali meteorološki vodič  .

METEOROLOŠKA RADIONICA

Meteorološku radionic pripremili su i izveli  učenici Agro STEM grupe: Klara Mijatović, Roko Posarić, Valentina Debelić, Dejana Galijaš, Eva Bunčić, Antonela Orgony i  Katarina Kuraja.

Učenici su objašnjavali sastav zraka, temperaturu, vlažnost zraka , tlak te pomoću vlastitih instrumenata odredili temperaturu, izračunali vlažnost zraka i odredili tlak zraka.

Iako je jedini uređaj anemometra, iz „nekućne“ radionosti „štekao“ prikupljeni su svi podatci za vremensku prognozu za Vučedol 13. svibnja.

Meteorološka radionica je opisana kao originalna, kreativna i zanimljiva od strane  učenika i nastavnika pa i samoga meteorologa gosp. Vakule.

Zahvala svim učenicima koji su sudjelovali u pripremi i izradi materijala , ali i izvođenju zanimljivih pokusa u radionici pri čemu su sigurno i samosvjesno, poput pravih meteorologa odredili vremensku prognozu: mogućnost za oborine – velika.

U poslijepodnevnim satima se i ostvarila (zbog niskoga tlaka zraka i velike vlažnosti u zraku i velikoga broja stratusa).

Nadamo se da smo potaknuli učenike da i sami pokušaju izraditi vlastite „meteorološke „ instrumente, naprave vlastitu prognozu i jednoga dana poput gosp. Vakule složenim prognostičkim modelima primjenjuju fiziku na zanimljiv i koristan način.

Anita Karaban, prof. matematike i fizike, prof. savjetnik