Okrugli stol i panel rasprava RCK Vinkovci

Autor: Ivona Turda, 26. 9. 2023.

U prekrasnom ambijentu sopotske kulture Šokačkog stana u Vinkovcima održan je okrugli stol i panel rasprava Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci, regionalnog centra kompetentnosti za poljoprivredu, pod nazivom „Poljoprivreda – obrazovanje za budućnost”.

Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci imenovana je regionalnim centrom kompetentnosti u poljoprivredi, te je nositelj projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza. Projekt je u završnoj fazi, ovdje su se okupili svi Projektni partneri.

Klikom na "više" pročitajte opširnije.

Sudionici okruglog stola i panel rasprave bili su predstavnici:

- Nositelja (Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci)

- Partnera projekta (Vukovarsko-srijemska županija, Razvojna agencija VSŽ, SŠ Ilok, OIŠ Županja, FAZOS, Vinka plus d.o.o.,)

- Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih

- Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Vinkovci

- Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera Osijek

- Hrvatske gospodarske komore, Županijske komore Vukovar

- Obrtničke komore VSŽ

- Gospodin Vlado Prskalo, vanjski savjetnik u procesu uspostave RCK Vinkovci

Cilj okruglog stola i panel rasprave bio je potaknuti na razmišljanje o važnosti poljoprivrede u Vukovarsko-srijemskoj županiji te dati prijedloge kako promijeniti negativnu sliku o obrazovanju u poljoprivredi te kako potaknuti mlade da se odluče obrazovati u poljoprivrednim zanimanjima.

Raspravljalo se o raznim temama vezanih uz RCK Vinkovci od kojih izdvajamo neke:  vrijednost Regionalnog centra kompetentnosti za učenike, polaznice odgojno-obrazovne djelatnike i gospodarstvo, povezanost centra sa znanstvenim ustanovama u regiji i šire, faze izgradnje Centra, realizacija projektnih aktivnosti, opremanje, samoodrživost RCK, doprinos RA VSŽ u stvaranju i razvoju RCK Vinkovci od početka projekta, poljoprivredno obrazovanje u budućem RCK Vinkovci, suradnja partnera i gospodarskih suradnika regionalnog centra, vizija rada RCK, uloga RCK u poljoprivrednom obrazovanju, uloga RCK u demografskoj i gospodarskoj slici VSŽ, razvitak poduzetništva u odgojno-obrazovnim institucijama.

„Budućnost poljoprivrede i obrazovanja u poljoprivredi na ovim prostorima trebala bi se oblikovati radom RCK. Sadašnje i buduće vrijeme i ovi prostori bit će izloženi stalnim promjenama, potrebom za usavršavanjem u obrazovanju, istraživanju, inovacijama, izgradnjom kapaciteta, umrežavanjem s partnerima u poljoprivredno prehrambenom sektoru, povezivanjem s drugim relevantnim sektorima turizma, zdravstva, osobe usluge i sl. To će biti cijena opstanka ove djelatnosti u ovoj našoj regiji”, poručila je ravnateljica Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci Ružica Zucić na današnjoj panel raspravi.