Otvoren Regionalni centar kompetentnosti za poljoprivredu

Autor: Ivona Turda, 7. 12. 2023.

U novoizgrađenom prostoru Regionalnog centra kompetentnosti za poljoprivredu (RCK) održana je završna konferencija projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza te je upriličeno i otvaranje samog Centra, čija je gradnja i realizirana kroz Fazu I. istoimenog projekta.

Klikom na "više" pročitajte opširnije.

U Vinkovcima je dograđena zgrada Regionalnog centra kompetentnosti s predmetnim praktikumima, prostorima za obradu proizvoda, komori te linijama za rasad, pikiranje i nadstrešnicama te su rekonstruirane prometne površine dok je u Iloku rekonstruirana Srednja škola kao i građevine pomoćne namjene u kušaonicu vina i biotehnološki laboratorij za kulturu tkiva sa staklenikom i dva plastenika.

Projekt je svojevrsna reforma strukovnog obrazovanja kroz koji su učinjeni značajni pomaci u modernizaciji strukovnog obrazovanja i prilagodbi sustava obrazovanja tržištu rada.

„Uložena su značajna sredstva u jačanje kompetencija odgojno obrazovnih zaposlenika, nabavu specijalizirane opreme, promociju strukovnog obrazovanja, uspostavu Centra, a sve to uz potporu Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije i osnivača Vukovarsko-srijemske županije tijekom razdoblja i pripreme i provedbe projekta”, poručila je voditeljica projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, II. faza. RCK otvorio je pozdravnim govorom vukovarsko-srijemski župan Damir Dekanić naglasivši kako će ovo biti respektabilan objekt na razini cijele Hrvatske. „Projektom smo htjeli povećati stručnost i spremnost odgojno obrazovnih zaposlenika i učenika koji iz ovih ustanova izlaze na tržište rada ili odlaze na visoke škole kako bi bili što spremniji za razvoj poljoprivrede i sve što uz poljoprivredu dolazi”, dodao je župan Dekanić. Oduševljenje za ovo veliko postignuće nije krila ni prva osoba Poljoprivredno šumarske škole, nositelja projekta, ravnateljica Ružica Zucić.

„Unatoč dugotrajnom procesu i teškom putu, osjećaj je jako ugodan. Kad ovo sve vidim izuzetno sam sretna i ponosna što smo na kraju uspjeli sve privesti kraju i što se danas nalazimo u prostorima novoizgrađenog i završenog Centra. Imamo se čime pohvaliti i biti sretni i ponosni, a glavna vodilja k cilju bila je omogućiti istoku Hrvatske nešto što nema, a po čemu će biti prepoznatljiv. Uz to naglasak je bio i na našim učenicima kako bi im omogućili bolje uvjete nastave i praktičnih vježbi”, poručila je ravnateljica Ružica Zucić.

Izvor: https://novosti.hr/otvoren-regionalni-centar-kompetentnosti-za-poljoprivredu/