Izvještaj o putovanju učenika trećih razreda na školsku ekskurziju SARAJEVO – OTOK HVAR – JELSA

Autor: Ivona Turda, 4. 9. 2019.

Dana 24.kolovoza, 2019. godine učenici 3. A i 3. J razreda uz pratnju razrednika otputovali su na školsku ekskurziju na otok Hvar u grad Jelsu, gdje su proveli 6 dana uživajući u prekrasnim plažama, znamenitostima i kulturi kao i u gastronomiji otoka Hvara.

Opširnije pročitajte pod "više".

Dan 1. VINKOVCI – SARAJEVO

U ranim jutarnjim satima krenuli smo prema našem prvom odredištu, gradu Sarajevo, glavnom gradu susjedne nam države Bosne i Hercegovine. Nakon panoramskog obilaska  grada autobusom, izašli smo pored sarajevske vijećnice te uz stručnog vodiča posjetili smo kuću INAT uz rijeku Miljacku, kao i mjesto atentata na prestolonasljednika Franju Ferdinanda i njegovu ženu Sofiju, zatim smo obišli glavne crkve kršćansku i muslimansku te staru jezgru grada Baščaršiju gdje smo posjetili suvenirnice, pojeli tradicionalne sarajevske ćevape i popili bosansku kafu. Oko podneva zaputili smo se prema Drveniku gdje smo išli na trajekt za otok Hvar.

Dan 2. JELSA

Na glavnoj rivi smo se sastali sa vodičem Predragom koji nas je upoznao sa gradom Jelsom, kako je nastao, tko su mu osnivači, kako se prije živjelo te koje tradicije se  i danas održavaju. Jedna od tradicija je noćna procesija nošenja križa zvana ''Za križen'' koja se održava već nekoliko stolječa na svaki Veliki četvrtak kroz nekoliko obližnjih sela uz pjevanje posebne molitve nazvane Gospin plač, te naravno nositelj križa mora biti rođen na otoku Hvaru. Nakon obilaska i ručka, proveli smo poslijepodne na prekrasnim plažama u blizini našeg hotela.

Dan 3. HVAR

Ujutro smo se uputili prema gradu Hvaru najvećem naselju istoimenog otoka. Prvo smo otišli na vidikovac odnosno tvrđu malo poviše grada, sa kojeg se vide Paklinski otoci. Dalje smo se šetnicom spustili prema glavnoj rivi na kojoj se nalazi palača koja je sada hotel kao i  katedrala sv. Stjepana. Posjetili smo i crkvu izgrađenu u znak zahvalnosti za spas od brodoloma, glavni gradski bunar – izvor pitke vode, posjetili samostan u kojem časne sestre od kaktusa agave prave čipku. Slobodno vrijeme u gradu Hvaru proveli smo razgledajući ostatak gradske jezgre i u potrazi za suvenirima.

Dan 4. STARI GRAD – VOLOVSKO

Posjet najstarijem gradu u Hrvatskoj, te manjem naselju Voloskom, prekrasne crkve sv. Petra i sv. Roka, rive kao i ostatak arhitekture, kip renesansnog pjesnika i graditelja Petra Hektorovića, koji je puno znanja o graditeljstvu uložio u izgradnju svoga tvorca  Tvrdalj do kojeg je iskopao kanal i unutar kojeg je napravio ribnjak cipala. Na povratku prema hotelu uputili smo se starom cestom prema Jelsi. Iz autobusa smo mogli vidjeti isprepletenu mrežu suhozida – ručno vađenog kamenja i slaganog u zidove, to se radilo kako bi se očistilo polje tj došlo do zemlje za sadnju, a na kraju i ogradili svoj dio polja. U toj mreži suhozida sade se mali maslenici, vinogradi a najbolje pozicije je zauzela lavanda i to autohtona sorta Budrovka, koja se uzgaja zbog izrade vrijednog ulja, ali također i u izradi raznih suvenira, krema, čaja.

Dan 5. OTOK BRAČ – ZLATNI RAT

Nakon objeda u hotelu ukrcali smo se na brod te krenuli na jednodnevni izlet na otok Brač i najpoznatiju hrvatsku plažu Zlatan rat. Uz kratak obilazak obližnjih znamenitosti uputili smo se prema plaži, gdje smo ostatak dana proveli u kupanju i kupovini suvenira, a isto tako i u skupljanju suvenira – školjkica. Predvečer smo se brodom vratili u Jelsu.

Dan 6. JELSA – FEŠTA VINA

Posljednji dan naše školske ekskurzije imali smo slobodno vrijeme kako bi si kupili suvenire, kupali se te se spakirali za put. Ali i dodatno razgledali grad Jelsu, pa smo tako zadnju večer, uživali u Fešti vina, koja se svake godine održava u Jelsi zadnji tjedan u kolovozu, od ponude dobrih vina i gastronomije, imali smo priliku u sklopu fešte pogledati bakljadu brodica, a fešta traje tri dana.

Dan. 7. JELSA – VINKOVCI

Rano ujutro zaputili smo se prema Sućuraju gdje smo trajektom došli do kopna tj do Drvenika odakle smo nastavili put kroz BiH prema Hrvatskoj i Vinkovcima, uz put smo stali na odmorište i ručali janjetinu sa ražnja, popili kafu te sretno nastavili put kući.

Ana Stipić, prof.
Miroslav Pažur, prof.