Radovi u školskom vrtu i polju tijekom jeseni

Autor: Ivona Turda, 18. 11. 2019.

Od početka školske godine 2019./2020. započeli smo, a sada već i dovršili razne poslove koje naši učenici, uz pomoć, uputu i savjet nastavnika, uče i obavljaju tijekom vježbi i praktične nastave u našem školskom vrtu, na njivi i u voćnjaku škole. Jesen je važan period u našoj školi i učenju kroz praktični rad jer završava jedan proizvodni ciklus, a započinje drugi dio koji se odnosi na sjetvu jesenskog povrtnjaka, sušenje jabuka i šljiva, uzgoj salate i krastavaca u hidroponu, proizvodnju i prodaju maćuhica.

SUŠENJE VOĆA I ZAČINSKOG BILJA – u sklopu oglednog vrta imamo sušaru u kojoj uz praktičnu pomoć učenika svake godine sušimo jabuke i šljive iz vlastite proizvodnje, te razno bilje za čajeve – aroniju, mentu, kadulju ili začinsko bilje – peršin. Dio proizvoda učenici plasiraju na tržište preko učeničke zadruge ''AGRO''.

Priprema i sušenje mente iz vlastitog uzgoja

Priprema i sušenje jabuka za čips od jabuke

Priprema i sušenje šljiva

SJETVA, SADNJA, BERBA, ČIŠĆENJE I PRODAJA KUPUSA – svake se godine u sklopu nastave sije rasada kupusa u plastenicima, a zatim se sadi na površini od 1 ha na školskoj njivi. Kada u jesen dođe vrijeme berbe, učenici s nastavnicima na polju beru kupus, zatim ga u školskom vrtu čiste te pakiraju u vreće i prodaju. Na taj način učenici imaju priliku vidjeti i  naučiti te odraditi posao koji je vezan u cijeli proizvodni ciklus kupusa.

Proizvodnja kupusa

UZGOJ I PRODAJA MAĆUHICA – u hortikulturnom plasteniku u jesen se siju i pikiraju te prodaju maćuhice, ivančice i turski karanfili. Uzgoj cvijeća zahtjeva puno posla i brige te dosta rada, ali vrijedne ruke naših učenika, nastavnika i stručnog osoblja vrijedno rade da bismo postigli ovako prekrasne rezultate.

Uzgoj maćuhica

HIDROPONSKI UZGOJ – nakon duže proizvodne sezone rajčice u hidroponu, ona se uklanja, a zatim, zajedno s učenicima, nastavnici i stručno osoblje škole, sadi dvije vrste drugog povrća kako bi se učenici mogli educirati na suvremenoj tehnologiji uzgoja raznih vrsta povrća. Ove godine s učenicima smo prvo posijali, a zatim u hidropon presadili salatu putericu te krastavac salatar.

Proizvodnja salate i krastavaca u hidroponu

PRAVLJENJE JABUČNOG OCTA - učenici kroz rad učeničke zadruge AGRO kao i kroz vježbe s nastavnicima voćarstva svake godine rade jabučni ocat.

Prešanje jabučnog mošta za jabučni ocat

Ovaj tjedan: 1932