Izvješće o provedenome matematičkom Danu škole

Autor: Ivona Turda, 9. 12. 2019.

Mini projekt Matematičko modeliranje u poljoprivredi: Poljoprivredna kultura jabuka se realizirao tijekom druge polovine listopada i prve polovine  mjeseca studenoga.

U realizaciji  su sudjelovali  učenici dodatne nastave matematike prvih i drugih razreda i zainteresirani učenici iz trećih i četvrtih razreda za dodatni rad iz matematike i voćarstva te učenici zadruge Agro.

Klikom na "više" pročitajte opširniji izvještaj o projektu.

U projekt su bile uključene četiri  tematske skupine učenika  koje su pod vodstvom mentorica, profesorica matematike Anite Karaban, Zrinke Vidaković,  Sonje Nikolić i Ivone Puljić, matematički modelirale zadatke u voćarstvu Sadnja jabuke , Berba jabuka, Skladištenje jabuka i Prodaja jabuka odnosno Distribucija jabuka u suradnji s učeničkom zadrugom Agro, pod vodstvom mentorice profesorice Mirjane Butorac i  profesorice voćarstva Ivuše Špoljarec, koja je usmjeravala praktični dio zadataka,  koordinirala rad matematičara te pomagali pri izradi plakata i makete voćnjaka.

Oblici i metode rada koje smo koristili pri izradi projekta su zadavanje problema za individualno rješavanje i timski rad, istraživanje zadanih sadržaja te sinteza i analiza u grupi (3 učenika za plakat) i izradu makete voćnjaka ( zbog štrajka 2 profesorice)i grafički prikaz voćnjaka ( 3 učenika), primjena u numeričkim zadacima te učenje kroz otkrivanje( ostali učenici).

Planirana prezentacija učeničkih radova je pomaknuta s  29.11.2019. na 5.12. 2019.

U mini radionicama s tematskim predznakom su sudjelovali u holu škole 5. i 6. sat učenici iz svih razreda , odabrani po kriteriju da žele znati više o voćarstvu i žele dodatno vježbati matematiku.

slika 1. Sadnja jabučnjaka

Slika 2. Berba jabuka

Slika 3. Skladištenje jabuka

Slika 4. Distribucija jabuka i istraživanje tržišta u Slavoniji

Na kraju radionica učenici su odigrali i kviz kahoot Jabuka čime su provjeri što su u radionicama naučili o vezi jabuke i matematike.

slika 5.Priprema sadnica za sadnju

slika 6.Matematičko voćarski plan sadnje nije moguć bez primjene mehanizacije

slika 7. Voćnjak je posađen

slika 8. Plakat sadnja jabuke

slika 9. Školski voćnjak u mjerilu 1: 250 s sortama jabuka po redovima

Napravljeni materijali moći će se koristiti u nastavi voćarstva i kao problemski zadaci u nastavi matematike.

Ishodi koje suučenici ostvarili; povezali su matematičku domenu s konkretnim zadatkom u poljoprivredi; modeliranje pomoću brojeva –sadnja,uporaba postotka, pojam funkcije- berba, modeliranje pomoću geometrije, uporaba postotka-skladištenje, modeliranje pomoću brojeva -distribucija poljoprivredne kulture jabuke te uporaba postotka -analiza prodaje pojedinih sorti jabuke.

Nastavni oblik koji je primijenjen u radu je difrencirana nastava; rad u grupi.

Jednako važan ishod je da su učenici strukovne škole dodatno vježbali matematike na zanimljiv i koristan način što će svakako imati za posljedicu smanjenje  predrasude učenika o matematici .

organizatorica Anita Karaban, prof.savjetnik

Ovaj tjedan: 1942