> EKO škola

Tjedan održivog razvoja

Autor: Ivona Turda, 5. 6. 2023.

U Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci, od 9. do 15 svibnja 2023. godine održan je Tjedan održivog razvoja. Nastavnici su se kroz razne aktivnosti (predavanja, radionice, gostujuća predavanja, humanitarnu akciju...) uključili i na taj način obilježili svih 17 Ciljeva Održivog razvoja. Održivi razvoj je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinuiranog gospodarskog i socijalnog napretka, bez štete za okoliš i prirodne izvore bitne za ljudske djelatnosti u budućnosti. On se oslanja na ideju prema kojoj razvoj ne smije ugrožavati budućnost dolazećih naraštaja trošenjem neobnovljivih izvora i dugoročnim devastiranjem i zagađivanjem okoliša. Osnovni je cilj osigurati održivo korištenje prirodnih izvora na nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Klikom na link pogledajte brošuru koja sadrži sve provedene aktivnosti.

Klikom na "više" pročitajte opširnije.

U Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci, od 9. do 15 svibnja 2023. godine, odvijao se tjedan održivog razvoja. Nastavnici i učenici su  raznovrsnim aktivnostima (predavanja, radionice, gostujuća predavanja, humanitarnu akciju.) istaknuli sve ciljeve  Održivog razvoja. Upoznavanjem učenika s ciljevima održivog razvoja, kroz ove aktivnosti, omogućeno im je i uvidjeti probleme širom svijeta o nedostatku pitke vode, problemu gladi, onečišćenju i uništavanju prirodnih resursa, rodnoj ravnopravnosti te pobudilo svijest o razvoju društva i gospodarstva bez ugrožavanja prirode, okoliša i društva.

Kao rezultat radionice o siromaštvu, gladi i nedostatku hrane u svijetu maturanti su pokrenuli humanitarnu akciju skupljanja brašna umjesto prosipanja po ulicama.

Čajankom u školskom holu nastavnici i učenici priredili su čajeve od ljekovitog i aromatičnog bilja koje su sami skupljali, brali i sušili.

Promoviranjem održive poljoprivrede i ekološke zaštite bavili su se učenici izrađujući eko pripravke za zaštitu bilja u vrtovima.

Radionicom „Higijena kroz vrijeme“ upoznali su se s povijesnim promjenama brige o vlastitom zdravlju i higijenskim navikama, a na radionici izrade sapuna, od prirodnih i po okoliš neškodljivih materijala, uočili su važnost očuvanja voda.

Kroz radionicu Učiti kako učiti učenici su razvijali vještine memoriranja uz zanimljive igre.

Osvješćivanje i educiranje mladih ljudi na temu rodne jednakosti i ravnopravnosti, nejednakosti unutar i između država održano je na zanimljivoj radionici uz raspravu i primjere iz života.

Radionicom čista energija učenici su istraživali primjere uporabe obnovljivih izvora energije i osmišljavali njihovu primjenu u svakodnevnom životu.

S održivim gospodarskim rastom i mogućnošću zaposlenja učenici 3. i 4. razreda upoznaju se kroz redovne predmete, a kroz radionicu su educirali i ostale učenike i izrađivali poslovne planove. Također su debatirali o pravima djece i iskorištavanju djece radnika.

Naši pekari su upriličili pravi spektakl proizvodima od starih pekarskih proizvoda i pokazali kako se hrana predodređena za  otpad, konkretno kruh, može iskoristiti za prehranu. Uz ukusna, tradicionalna jela naših mesara doživljaj je bio potpun.

Klimatski kolaž je uvijek dobro došla radionica u kojoj s veseljem sudjeluju naši učenici.

Održivo korištenje kopnenih ekosustava našim je šumarima svakodnevnica tako da je i radionica održivo upravljanje šumama pokazala na koje sve načine održivo gospodariti prirodnim resursima.

Radionicom Mirotvorci i prigodnim porukama koje su učenici ispisali i predstavili ostalima učenicima škole promovirano je miroljubivo i uključivo društvo za održivi razvoj.

Predstavljanjem odrađenih Erasmus projekata učenici su povezali primjenjivost održive proizvodnje, s kojom su se upoznali na praksi u okviru Erasmus+ projekata, s proizvodnjom na našem poljoprivrednom dobru.

Šećer na kraju, radionicu  „Ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj“ održao je gost nastavnik iz francuskog departmana Reunion predstavljajući svoj otok, školu i održivi vrt u sklopu škole.

« Travanj 2024 »