Posjetili smo……

Autor: Tomislav Jozinović, 11. 5. 2016.

Dana 4. svibnja 2016. pod vodstvom profesora Željka Takšića i Gorana Kalića, te pripravnice Maje Vuić, učenici 3.a razreda smjera agrotehničar, u sklopu vježbi iz govedarstva i mehanizacije u poljoprivredi posjetili su dvije farme.

Prva farma koju su učenici posjetili, bila je farma mliječnih krava u sklopu o.p.g. „Domaćinović“ gdje ih je s toplom dobrodošlicom dočekala obitelj našeg učenika Martina Domaćinovića. Martin je učenike proveo farmom i upoznao sa svim tehnološkim procesima proizvodnje. Farma je kapaciteta 400 grla, 300 u laktaciji, sa stajskim prosjekom 24 l mlijeka.

Opisao je sve segmente proizvodnje, uključujući svu prateću mehanizaciju u službi proizvodnje hrane i obrade tla, te mehanizaciju i komponente koje se koriste u svrhu obavljanja svakodnevnih poslova na farmi. Opisao nam je pasminski sastav goveda (holštajn-frizijska pasmina goveda), proces mužnje sistemom rotolaktor ili kružne platforme, zatim smještaj, hranidbu i izgnojavanje, a na kraju moglo se kušati i domaće suhomesnate i mliječne proizvode obitelji „Domaćinović“.

Druga farma koju su obišli je farma obitelji „Salić“ u Babinoj Gredi gdje su učenici imali prilike upoznati sve procese proizvodnje kao i na farmi „Domaćinović“. Na ovoj farmi imali su prilike upoznati pasmine švedsko crveno govedo, holštajn frizijsko i pasminu simentalac.

Bivši učenici Poljoprivredno šumarske škole a danas uspješni poljoprivrednici gosp. Tomislav i Pavo Salić koji su bili domaćini na farmi, ukratko su opisali farmu, gdje uzgajaju oko 160 grla pasmine simentalac, holštajn i smeđe švedske, od kojih 130 u laktaciji sa stajskim prosjekom od 22 l mlijeka, te sve tehnološke procese i buduće planove u obnovi farme koja je u punom tijeku.

Na kraju možemo rezimirati da se vidjelo mnogo toga, na čemu zahvaljujemo obitelji Domaćinović, posebno Heleni Domaćinović, Mariji Orkić,  koja je toplo primila učenike naše škole, te našem učeniku Martinu Domaćinović i veterinarskom tehničaru Damiru Nikoliću koji je uz Martina bio na raspolaganju za bilo kakvu informaciju. Naročito zahvaljujemo na degustaciji kao završnoj etapi u obilasku na što su učenici posebno odgovorili oduševljenjem.

Zahvaljujemo jednako tako i gosp.Tomislavu i Pavi Saliću na dobrodošlici, koji su ovom prilikom i sami evocirali uspomene iz školskih dana.

više slika u foto-galeriji

« Travanj 2024 »